Android Studio Yardımcı Eklenti Ve Araçları

plugins

Merhaba değerli Coder’ler 🙂
Bu yazımda sizlere kullanmakta olduğum eklentiler hakkında bilgi vereceğim fakat sizler eğer ki daha yeni iseniz bu eklentileri kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Bir şeyi kolayca yapmak onu ancak anlayıp sürekli kullandıktan sonra olmalıdır. Bunu kütüphane kullananlar için de söyleyebilirim.

ADB Idea

Bu eklenti ile Emülatörde uygulamanız için yapacağınız genel işlemleri kolayca yapabileceksiniz. Yüklemek için File->Settings sekmesinden plugins bölümünde aratıp yükleyin ve android studio’yu baştan başlatın. Herehangibir emülatörünüzü açın ve activity yazarken Ctrl+Shift+A ya basarak veya Tools->Android->ADB Idea’yı takip ederek işlemleri kolaylaştırabilirsiniz.
Android Studio ve Intellij için aşağıdaki ADB komutlarını ekler:

  • ADB Kaldırma Uygulaması
  • ADB Kill Uygulaması
  • ADB Başlat Uygulaması
  • ADB Yeniden Başlatma Uygulaması
  • ADB Net Uygulama Verileri
  • ADB Net Uygulama Verileri ve Yeniden Başlatma
  • ADB İzinlerini Geri Al
  • Hata Ayıklayıcı ile ADB Start App
  • ADB Debugger ile Uygulamayı Yeniden Başlat

Ekran görüntüsü # 18192

Drawable Importer

Bu eklenti üç ana özellikten oluşmaktadır. Bu eklenti, ölçeklendirilmiş görüntüleri Android projesine  aktarmamızı hızlandırır.

./drawable_ldpi.png
./drawable_mdpi.png
./drawable_hdpi.png
./drawable_xhdpi.png

Sorun değil! Artık her çözünürlük için farklı bir varlık seçebilir, bunlar için bir isim belirleyebilir ve gerisi eklenti tarafından yapılabilir.
Veya daha da kolay bir şekilde, tüm zip dosyasını seçebilir ve bu eklenti öğeyi otomatik olarak en iyi eşleşen klasöre çıkarır.
Github Link:https://github.com/winterDroid/android-drawable-importer-intellij-plugin
Yüklenmesi ve Kullanımı videoda bir youtuber yapmış. İnceleyebilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=cfuGDnlCyC4

Ekran görüntüsü # 15351

Exynap Eklentisi

http://exynap.com
Sürekli aynı kodları yaz yaz sıkıldıysanız o zaman bu eklenti tam size göre.
Bu eklentide belli kalıplaşmış kodlar mevcut, siz istediğinizi kolayca oluşturabiliyorsunuz.
Mesela Recylerview Adapter, Alert Dialog oluşturma vb. sadece oluşturmak istediğiniz yapıyı  belirliyorsunuz ve size kod parçacığını veya sınıfı oluşturuyor.

Butterknife Zelenzy:

Birçok geliştirici daha kolay geliştirme yapmak için “Butterknife” kütüphanesini kullanıyor. Ama ne yazık ki componentleri Activity sınıfınızda teker teker tanımlamanız gerekiyor. Burda da bu eklenti ön plana çıkıyor tek tık ile tanımlamaları yapıyorsunuz.
Github Linki: https://github.com/avast/android-butterknife-zelezny

Kullanılan Araçlar

Color Tool:

Yeni bir uygulama hazırlarken en çok renklerin uyumunu tutturmaya çalışanlar, yok bu renk buna gitmemiş diyenler için aşağıdaki web site material.io bizler için kolay bir araç hazırlamış.Ayrıca daha önce yazmış olduğum yazı  En iyi Android XML, Arayüz Tasarımı ve Renklerin Mükemmel Uyumu  yazıma da tıklayıp daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Web Sitesi: https://material.io/tools/color/#!/?view.left=0&view.right=0

Gradle Please:

Kullandığınız kütüphanelerin versiyonlarını yenilemeniz gerektiğinde seçili haldeymiş gibi görünüyor ve siz versiyon numaralarının üzerine tıkladığınızda size uyarı lambası sarı renkte yanar ona tıkladığınızda son versiyonu gösterir ve seçip kütüphaneyi güncelleyebilirsiniz. Fakat bunu yapamıyorsanız gradleplease sitesinden kolaylıkla aratabilirsiniz.

Web Sitesi: http://gradleplease.appspot.com/

Vysor:

Projenizi build etmek için emülatör veya telefon kullanırsınız. en mantıklısı telefondur fakat bunun için de sürekli olarak bir bilgisayar bir telefona bakmak için uğraşmak vakit kaybıdır. Peki telefonunuzun anlık ekran görüntüleri emülatör gibi bilgisayar ekranınıza gelseydi ve telefonu bilgisayardan kontrol edebilseydiniz hatta istediğiniz ekranın görüntüsünü rahatlıkla bilgisayardan alabilseydiniz nasıl olurdu? Bu araç buna yarıyor. Nasıl kullanacağım derseniz sitesinde videolu anlatım mevcuttur.

https://www.vysor.io/

Eklenti adresi: https://chrome.google.com/webstore/detail/vysor/gidgenkbbabolejbgbpnhbimgjbffefm

Benim anlatacağım eklenti ve araçlar bu kadar. Yeni eklentiler ve araçlar buldukça bu listeyi güncelleyeceğim. Sizin de kullandığınız eklenti ve araçlar var ise yoruma yazın listeye ekleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.