Firebase Proje Oluşturma ve Android Studio ile Eşitleme

Proje Oluşturma

Öncelikle Firebase sitesine google hesabımızla giriş yapıyoruz.
Daha sonra açılan ekranda Proje Ekle’ye tıklayarak projemize kısa bir isim veriyoruz, proje kimliğini otomatik atıyor isterseniz düzenleyebilirsiniz, konum Türkiye seçiyoruz ve proje şartlarını kabul edip tamam’a tıklıyoruz.

Eğitim adlı projeyi oluşturduk. Şimdi artık Android, İos veya Web projelerimizde kullanmak için eşleştirme yapmamız lazım. Ben bu bölümde android studio ile nasıl yapacağımızı anlatacağım.

Size 2 yöntemden bahsedeceğim. Birisi firebase üzerinden devam ettiğimiz kısım ki ben ilk başlangıçta kesinlikle 1. yöntemi yapmanızı tavsiye ediyorum, bir de android studio da tools sekmesinden kolayca eklediğimiz kısım mevcut. Tecrube kazanınca 2. yöntemi kullanmanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Çünkü yarın bir sorun ile karşılaştığınızda nasıl çözeceğinizi bilmelisiniz.

1. Yöntem

Projemizi açtığımızda ilk sayfada android, ios ve web iconlarını göreceksiniz veya buna proje ayarlarından da ulaşabilirsiniz.
Android iconuna tıklıyoruz. Resimdeki gibi bir ekran açılacaktır.

Android paket adı: Android studio da build.gradle da applicationId yazan bölümü kopyalayıp yapıştırın.
Uygulama takma adı bölümünü boş bırakın.
SHA-1 : Bunu eklemesek de oluyor isteğe bağlı bir komut. Eklemek isteyenler için Android studio da en sağ orta bölümde bulunan Gradle yazan sekmeye tıklıyoruz ve yana doğru sekme açılacak. Ordan sırasıyla
uygulamaadınız(root)->Task->android->signingReport a çift tıklıyoruz ve bize uzun bir SHA kodu veriyor ( Örnek: E8:C1:93:14:E4:BC:B9:E0:2E:91:32:8D:91:7E:5A:E2:7C:E1:E8:96) onu alıp SHA-1 e yapıştırıyoruz.

bunları tamamladıktan sonra Uygulamayı Kaydet‘e tıklıyoruz.

Yapılandırma dosyası olan json dosyasını indiriyoruz ve Android Studio da gösterilen yere yani Project–>app dosyasının altına kopyala yapıştır yapıyoruz.

Sonra bizden son olarak kütüphaneleri eklememizi istiyor. Bu yazıyı siz okuduğunuzda kütüphaneler güncellenmiş olabilir kontrol edebilirsiniz.Firebase kütüphanelerinin güncellerini bu url’den bakabilirsiniz.
https://firebase.google.com/docs/android/setup#available_libraries

Android Studio da build.gradle(Project)’e

build.gradle(Module) de dependencies içine

süslü parantezin hemen bittiği yere de servisimizi ekliyoruz ve işlemlerimiz bitiyor.

Firebase sayfasına geçerek işlemlerimiz başarılı mı diye bakmak için projemizi emulatörde başlatıyoruz ve son adımı da tamamlıyoruz. Tabi bu adımı atlayabilirsiniz de.
 

2. Yöntem

Projeyi oluşturduk ve artık tek yapmamız gereken firebase ile android uygulamamızın eşleşmesini sağlamak ise ayarlarını kolayca yapmamız için bir kısayol var.
Sırasıyla resimde de gösterdiğim gibi Tools->Firebase e tıklıyoruz.

Yan sayfadan asistant açılacak oradan da başlıklardan herhangi birine tıklarsanız ilk sizden firebase bağlantısını yapıp yapmadığınızı gösteren 1. adım olacak. Eğer yapmış iseniz yeşil olup Connected yazacaktır. Biz örneğimizi Realtime Database e tıkladığımızı varsayalım sonra Save and retrive data yazan bağlantıya tıklıyoruz ve aşamalar açılıyor. Dikkat ederseniz diğer adımlarda da bu fonksiyonu nasıl kullanacağınızı basitçe anlatıyor. 1. adımdaki Connect Your App to Firebase e tıklıyoruz ve oluşturmuş olduğumuz veritabanı adımızı seçip Sync‘e tıklıyoruz.


Artık projemiz eşitlendi tüm işlemleri yapabiliriz.

Unutmamanız gerek şey ise Giriş yapmak veya database’e veri yazma okuma yapmak için firebase tarafında izinleri true yapmalısınız.

İyi kodlamalar 🙂

 

1 geri izleme / bildirim

  1. Android Firebase Example - Notes App - Ünal ZAFER

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*