Yeni Mezunlara Tavsiyeler

yeni_mezun
yeni_mezun

Bir pazar alanı düşünün ve herkes farklı türlerde elmalar satıyor. Elmaları dağınık ve kirli olan tezgaha mı gidersiniz yoksa elmalarını parlatmış, güzelce dizmiş olana mı?

İş bulmak aslında kolay bir şeydir fakat önemli olan istediğiniz işe sahip olmanız. İş sizi değil siz işi belirleyin.  İş konusunda bir çok makale okuyabilirsiniz ben her şeyi anlatmayacağım fakat net noktaları vermeye çalışacağım.
Sosyal çevrenizdeki arkadaşlarınız referansı ile bir şirkete gitmeniz daha iyi olacaktır. Sadece kariyer sitelerinde iş aramayın Linkedin bence iş konusunda en iyi sosyal sitedir, sadece iş odaklıdır. Linkedin’ üye olun profilinizi mükemmel bir şekilde doldurun özet bilginiz kesinlikle olsun nasıl yapacağım derseniz sektörünüzdeki insanların profilini inceleyin ve kendi alanınızdaki insanlar ile bağlantı kurun.  Unutmayın en az 200 kişi ile bağlantı oluşturun. Sektör ile alakalı paylaşımları takip edin ve siz de dikkat çekecek paylaşımlar yapın. Birisi sizi fark edip size iş teklifi gönderebilir. Bir işe girseniz bile takipte kalın.
Eğer kendinize bir web sitesi oluşturma imkanınız var ise kesinlikle oluşturun.
Github gibi projelerinizi örnek olarak gösterebileceğiniz bir git hesabınız olsun ve en az 3 projeniz bulunsun.
Eğer bir Android Developer iseniz Google Play Store da en az 3 örnek göstereceğiniz projeleriniz olsun.
İş ilanlarında en çok neler yazıyorsa o yönde kısa sürede kendinizi hazırlamaya dikkat edin. Bunları yapınca daha fazla iş teklifi alacağınıza emin olabilirsiniz.

İş hayatına yeni başlıyor olmana rağmen çok fazla özelliğin var! Hadi anlat!

Kendini en iyi şekilde anlatman lazım. Öncelikle hazırladığınız CV’ye şöyle bir bakın ve Kendine şu soruyu sor “Bu kişiyi iş görüşmesine çağırır mıydın?”, “Şirket sahibi olsan bu özellikteki bir kişiyi işe alır mıydın?” diye bir sor. Cevap hayır ise yeniden düzenle.

 

4 başlıkta kendini ifade etmek!

1. Hangi konumda çalışmak istediğin konusunda net ol (3 pozisyon en fazla). Kurumunuzda BİM’de iş analisti ya da yazılımcı olarak görev arıyorum.

2. Üniversite yıllarında yaşadığın her deneyim, güçlü yanlarını yansıtmak için bir fırsattır. Örnek, kariyer günleri organizasyonunda yer almışsın: Organizasyon, İletişim, İkna yetenekleri. Erasmus’la başka bir ülkede okudun; yabancı dil, farklı kültürle yaşama, çalışma becerileri. Bir proje-kamp yaptın; Zaman yönetimi, esneklik, takım oyuncusu-lideri olmak. Bunlardan kısa bir özet hazırla.

3. Gideceğin kuruma bu özelliklerini nasıl yansıtacağını kelimelerle ifade et. Ve her soruya hazırlıklı ol. Neden mi? Kendini bir yıldız gibi parlatmalısın insan kaynaklarını etkilemelisin fakat bu demek değil ki bilmediklerini de anlat! Dikkat et yapabildiklerini söyle.

4. CV’in 1 sayfa olsun. Gereksiz bilgiler bulunmasın ve iyi bir CV şablonu seçin.

Nasıl CV hazırlanır ve hazır CV Şablon Örneklerinden çok beğendiklerimi ileride paylaşacağım. Takip etmeyi unutma.

Her şey hazır peki farklı ilanlara nereden ulaşacağım diyorsan, her gün kariyer sitelerini takip etmelisin. Bazı kariyer siteleri boş gelecektir sana fakat araştırmakta fayda var. İş aradığın zaman ne kadar çok ilana başvuru yaparsan o kadar fazla şirket ile görüşme sağlar o kadar fazla da seçim yapabilirsin. Benim kullandığım performanslı sitelerden 2 tanesini önereceğim bunların mail sistemlerine abone ol her yeni ilanda sana mail gelsin.
https://www.careerjet.com.tr/
https://tr.indeed.com/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*