Android Navigation Drawer (Yandan Açılır) Menü

drawer menu

Android: Navigation Drawer

 

Merhabalar Yandan Açılan Menü dediğimiz Navigation Drawer’ı projemize nasıl ekleriz onu basit bir şekilde açıklamaya çalışacağım. Şuan Android Studio sürümü olarak 3.1.3 kullanıyoruz ve hazır olarak başlangıçta bize bunu oluşturmak için seçimlerde veriyor. İsterseniz hazır olarak da oluşturabilirsiniz fakat bu yazı daha sonrasında projesine eklemek isteyenler için kısa bir anlatımdır.

Adım 1

Projemizde eğer yok ise Gradle Module:app in içerisine aşağıdaki kütüphane yok ise ekleyelim. Sürüm numarasını projenizle uyumlu hale getirin.

Adım 2

Eğer hazır oluşturulmuş bir MainActivity var ise içerisine ekleyin. Eğer Yok ise proje dosyalarınıza sağ tıklayıp New>Activity>Empty Activity ‘ye tıklayıp yeni MainActivity veya farklı bir isimlendirme yapabilirsiniz. Şimdi  activity_main.xml içerisine aşağıdaki kodu kopyalayıp yapıştırın.

activity_main.xml

 

MainActivity.java

 

Eğer manifest dosyasında action bar’ı kaldırmamış iseniz aşağıdaki kodu kullanıp sadece main activity den kaldırabilirsiniz. Karşılaşacağınız hatalar olacaktır ileriki adımlarda düzelecekler.

 

Adım 3

res klasörü altında yeni bir layout oluşturuyoruz New>Layout resource file  yolunu izleyerek ve ismi navigation_header.xml olarak yazıp kaydediyoruz. Aşağıdaki kodları ekliyoruz.

navigation_header.xml

 

Yukarıdaki xml de bazı kısımlar hatalı görülecektir. ağaıdakileri eklerseniz hatalar tamamen gidecektir. Sizin eklemeniz gereken yerler olursa düzenlersiniz.Eklenecek klasörleri de belirttim.

res>drawable altına xml olarak ekleyin isteyenler tek renk de verebilir.
side_nav_bar.xml

res>values>dimens.xml

Mevcut olan dosya içerisine aşağıdaki kodları ekleyin.
res>values>strings.xml

res>values>styles.xml

res>layout>content_main.xml oluşturun

res>layout>app_bar_main.xml oluşturun

 

Adım 4

Şimdi menülerimizi ekleme vakti ve bunun için öncelikle menu dosyasını açmamız gerekiyor.
res klasörüne sağ tıklayıp New>Android Resource Directory’e tıklayıp orda menu seçimi yapmalıyız ve tamamlayıp projede menu klasörü oluşmuş oluyor. Menu klasörüne sağ tıklayıp New>Menu resource file ‘a tıklıyoruz ve navigation_menu.xml dosyasını ekliyoruz ve aşağıdaki kodları yazıyoruz.

navigation_menu.xml

 

main.xml

Eğer fragment eklemek istiyorsanız;

sağ tıklayıp yeni bir Main_Fragment .java oluşturun.

activity_main_fragment.xml

 

Main_Activity.java dosyasında buton tık olayına ilk butona tıklanınca şu kodu çalıştırın.

Yazıyı okuduğunuz için teşekkürler, artık medium üzerinde yazılarımı yayınlayacağım.
Medium hesabımı takip etmeyi unutmayın.
İlk yazımı yayınladım ulaşmak için tıklayınız.
Medium : https://medium.com/@unalzafer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Navigation Drawer eklemek bu kadar basit arkadaşlar. Tasarım ve Düzenleme için de yakında bir yazı yazmayı düşünüyorum. Takipte kalın. Herkese iyi çalışmalar.

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*